Продаж автомобіля

Продаж автомобіля. Сплата податків по операції з купівлі-продажу авто, у відповідності з нормами Податкового кодексу

   Важко знайти такого чоловіка, який ніколи в своєму житті не мав справи з купівлею-продажем легкового авто. Одна людина продає чи купує машину суто для власного пересування, інша розглядає чотирьохколісного коня як розкіш, а хтось як спосіб заробітку грошей.

   Безумовно, в процесі підписання договору купівлі-продажі автомобіля, покупець отримує від угоди дохід, який, відповідно до норм чинного законодавства нашої країни підлягає оподаткуванню. Ще зовсім недавно це регулювалось Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб», де було чітко вказано розмір сплати податку по операції продажу легкового автомобіля. Правда цей закон давав змогу зробити операцію переходу права власності доволі не прозорою.

   До 2011 року операція по купівлі-продажу автотранспорту здійснювалась наступними способами:

1. З використанням послуг державного нотаріуса. При цьому варіанті, у відповідності з пунктом 12.2 Закону «Про ПДФО» продавець повинен сплати податок до місцевого бюджету у розмірі 1% від загальної вартості проданого автомобіля.

2. З використанням послуг приватного нотаріуса. В такому випадку продавець автомобіля сплачує податок у розмірі 15% від загально вартості транспортного засобу.

3. Обмін автомобільним транспортом з укладанням договору міни. У відповідності до пункту 12.4 Закону України «Про ПДФО», кожна сторона такого договору повинна була сплачувати податок у розмірі 7,5% від загальної вартості транспортного засобу.

4. Через комісійні магазини. В такому випадку на продавця лягав обов’язок сплатити податок у розмірі 15% від загальної вартості автомобіля.

5. З використанням послуг товарної біржі. Свого часу це був один з найпопулярніших варіантів продажу та купівлі автомобілів, які були у використанні. Також слід відмітити, що цей варіант давав змогу платити найменші податки. Використовуючи такого роду біржі, на цілком легальних, законних засадах проводились продажі машин, ціна яких складала 1000 гривень. Виходячи з цього власник, продавець автомобіля, сплачував лише 150 гривень податку. Даний спосіб продажу різноманітних автомобілів був заборонений у 1991 році.

   Після цієї заборони на невеликий проміжок часу ринок торгівлі вживаними автомобілями завмер, адже левова частина учасників цього ринку були посередниками, які заробляли на цьому хороші статки. А неможливість укладання угод з використанням товарних бірж поставило їх у скрутне становище.

   В перших числах 2011 року вступив в свою законну силу новий Податковий кодекс України. З цього періоду стаття 13 Закону України «Про ПДФО» втратила чинність, тепер слід брати до уваги статтю 173 Податкового кодексу України. Ця норма принесла доволі багато змін у взаємовідносини між продавцями та покупцями автотранспорту в країні.

Які ж на даний час застосовуються ставки при проведенні операцій по купівлі-продажу легкового автомобільного транспорту?

  Якщо проходить продаж рухомого майна, як то: моторолера, мотоцикла, автомобіля, якщо дана операція проводиться не частіше 1 разу на один звітний податковий рік, тоді продавець повинен сплачувати податок у розмірі 1% від загальної вартості проданого рухомого майна.

   Якщо ж протягом одного звітного податкового року продається більше ніж один об’єкт, тоді продавець сплачує вже 5% податку від отриманої суми.

Яким чином проводиться визначення бази оподаткування?

   Визначається вартість суми від продажу рухомого майна виходячи від тієї ціни, яка зазначається у договорі купівлі-продажу. Слід зауважити, що ця вартість не повинна бути нижче вартості об’єкта, визначеного оцінкою.

   Таким чином, якщо власник старої «копійки» захотів її продати, якщо суб’єкт, який проводить оціночну діяльність, цей автомобіль оцінить на 30% нижче ніж вартує такий новий автомобіль, то база оподаткування буде сформована з 30% вартості новенької «копійки». Правда, не зовсім зрозуміло, як буде ця вартість визначатись.

Яким чином буде сплачуватись на доходи фізичних осіб податок?

   Не має значення, яким шляхом буде оформлено продаж автомобіля – через комісійний магазин чи через нотаріальну контору, податок буде сплачувати сам платник, тобто власник транспортного засобу.

Яким чином податкові органи будуть тримати на контролі всі операції по продажу-купівлі автомобілів?

  Якщо продаж автомобіля проводиться через комісійний магазин, то останній являється податковим агентом. Тому податковий агент зобов’язаний у податковому розрахунку відобразити за формою 1дф вартість доходу, а також суму, яка була сплачена до бюджету як податок. Також податковий агент зобов’язаний подати до податкової служби зазначену інформацію.

   Якщо оформлення договору купівлі-продажу автомобіля проводиться через нотаріальну контору, то нотаріус зобов’язаний кожен квартал подавати до органів податкової служби всю інформацію щодо договору, його вартості, а також суми податків, які були сплачені в бюджет.

   Також на органах державної реєстрації транспортних засобів лежить обов’язок ставити до відома податкові органи про автомобілі, які були зняті або зареєстровані ними. Робити це вони повинні протягом двадцяти календарних днів.